Prof. Tadeusz Wibig, University of Lodz, Poland on Angular distribution of muons

Date: Friday, May 7, 2021, 11:00 CET

Speaker: Prof. Tadeusz Wibig, University of Lodz, Poland

Title: Rozkład kątowy mionów rejestrowanych smartfonami CREDO
Title: Angular distribution of muons recorded by CREDO smartphones

Abstract: The CREDO project (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory) was born out of the need to register large cosmic-ray bursts on a global scale. The physical rationale was to search for Cosmic Ray Bands, phenomena not yet observed, but which may have a fundamental impact on the concept of origin and acceleration of particles with energies many times larger than the largest observed so far by all laboratories in the world. A very clever idea was to use as detectors of cosmic particles the matrices of cell phone cameras and to persuade millions of their owners to participate in the Project.

The first question to ask is whether smartphone sensors are suitable for recording high-energy charged particles. Theoretically they should, but experimental proof that they are would be more convincing. The evidence for this is the observed length distribution of recorded tracks, specifically that it corresponds to the distribution of directions of incoherent cosmic ray muons reaching the Earth’s surface, and this is what this seminar will focus on.

Abstract: Projekt CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory) powstał z potrzeby rejestrowania wielkich pęków promieniowania kosmicznego w skali globalnej. Fizycznym tego uzasadnieniem było poszukiwanie Zespołów Promieniowania Kosmicznego, zjawisk nieobserwowanych dotąd, a mogących mieć zasadniczy wpływ na koncepcje pochodzenia i przyspieszania cząstek o energiach wielokrotnie większych niż największe zaobserwowane do dziś przez wszystkie laboratoria na świecie. Bardzo sprytnym pomysłem było użycie jako detektorów cząstek kosmicznych matryc aparatów w telefonów komórkowych i namówienie milionów ich właścicieli udziału w Projekcie.

Pierwszym pytaniem jakie trzeba sobie jednak zadać jest to, czy aby matryce smartfonów nadają się do rejestracji wysokoenergetycznych cząstek naładowanych. Teoretycznie powinny, ale eksperymentalny na to dowód byłby bardziej przekonujący. Dowodem na to jest obserwowany rozkład długości rejestrowanych śladów, a konkretnie to, że odpowiada on rozkładowi kierunków przychodzenia do powierzchni ziemi niespójnych mionów promieniowania kosmicznego i temu będzie poświęcone to seminarium.

Language: Polish

Online access: MS Teams platform